Sorting
Source
Katalog zbiorów
(5)
Form of Work
Książki
(5)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(4)
Proza
(1)
Status
available
(5)
Branch
Wypożyczalnia Olesno
(5)
Author
Czendlik Zbigniew (1964- )
(1)
Gierak-Onoszko Joanna (1980- )
(1)
Mikołajewski Jarosław (1960- )
(1)
Różewicz Julia (1982- )
(1)
Sulej Karolina (1985- )
(1)
Szczygieł Mariusz (1966- )
(1)
Zahradnikova Marketa (1971- )
(1)
Year
2010 - 2019
(5)
Time Period of Creation
2001-
(4)
Country
Poland
(5)
Language
Polish
(5)
Demographic Group
Literatura polska
(3)
Literatura czeska
(1)
Subject
Czendlik, Zbigniew (1964- )
(1)
Duchowieństwo katolickie
(1)
Dziecko maltretowane
(1)
Dziecko seksualnie wykorzystywane
(1)
Inność
(1)
Internaty
(1)
Migracje
(1)
Osobliwości
(1)
Parki rozrywki
(1)
Polacy za granicą
(1)
Polityka społeczna
(1)
Społeczeństwo
(1)
Stosunki etniczne
(1)
Szkolnictwo
(1)
Uchodźcy
(1)
Wiara
(1)
Życie codzienne
(1)
Subject: time
1901-2000
(2)
2001-
(2)
1945-1989
(1)
1989-2000
(1)
Subject: place
Czechy
(2)
Coney Island (Nowy Jork ; część miasta)
(1)
Kanada
(1)
Nowy Jork (Stany Zjednoczone)
(1)
Stany Zjednoczone (USA)
(1)
Genre/Form
Reportaż
(3)
Reportaż polski
(1)
Wywiad-rzeka
(1)
Domain
Historia
(2)
Socjologia i społeczeństwo
(2)
Etnologia i antropologia kulturowa
(1)
Religia i duchowość
(1)
5 results Filter
Book
In basket
27 śmierci Toby'ego Obeda / Joanna Gierak-Onoszko. - Warszawa : Dowody na Istnienie, 2019. - 340, [4] strony ; 21 cm.
(Seria Reporterska)
To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy. - Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania - powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki. Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju. Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła? "27 śmierci Toby’ego Obeda" to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Olesno
There are copies available to loan: sygn. 94(5/9) (1 egz.)
Book
In basket
Zrób sobie raj / Mariusz Szczygieł. - Wydanie 3. - Warszawa : Dowody na Istnienie, 2019. - 259, [4] strony ; 21 cm.
"Zrób sobie raj" to druga po Gottlandzie bestsellerowa książka Mariusza Szczygła o Czechach. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 2010 roku i zostało przetłumaczone na dziewięć języków. Autor kreśli tło reporterskiej opowieści o współczesnych Czechach i ich kulturze, ale jednocześnie dręczy go zagadnienie, czy można być szczęśliwym bez religii. "Jak się państwu żyje bez Boga?" - to czasem wyrażone wprost, a czasem ukryte pytanie-refren, które reporter zadaje swoim bohaterom. Są wśród nich: przyjaciel Hrabala i poeta fekalny Egon Bondy, najzabawniejsza Czeszka - Halina Pawlowská, rzeźbiarz-prowokator David Černý, tłumaczka literatury polskiej Helena Stachová, czy fotograf Jan Saudek.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Olesno
There are copies available to loan: sygn. 82-92 (1 egz.)
Book
In basket
Najbardziej znanym księdzem w bezbożnych Czechach jest Polak. Ks. Zbigniew Czendlik (ur. 1964) przyjechał do Náchodu dwadzieścia pięć lat temu z Chorzowa. Kapłan z prowincji szybko zdobył popularność. Dzisiaj nadal jest proboszczem w małej miejscowości Lanškroun, a także prowadzi w telewizji swój talk-show. Kardynał Dominik Duka powiedział kiedyś dziennikarzom, że jeden Czendlik w czeskim Kościele to jeszcze nie problem, ale dziesięciu takich Czendlików oznaczałoby spore kłopoty. Ksiądz Zbigniew mówi, co myśli, nie chodzi w sutannie ani koloratce, a poranne msze przeniósł na dziewiątą, bo kto by wstał na szóstą? [z okładki]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Olesno
There are copies available to loan: sygn. 2 (1 egz.)
Book
In basket
(Seria Reporterska)
...mówię wiernym, że najpoważniejszą przyczyną życiowej stagnacji jest czekać na tę właściwą, dobrą okazję do prawdy i odwagi. Powtarzanie sobie, że "mamy oczekiwać innego". Każda chwila jest tą okazją, innej może nie będzie. Ta chwila jest okazją jedyną: to, że miliony uchodźców widzą Europę, w tym Lampedusę, jako krainę dobrobytu, pokoju i wolności. I to w tej chwili musisz zmierzyć się z tym wyobrażeniem, jakie mają o tobie. [Fragment książki] Lampedusa - miejsce dantejskie, które powinno mieć kilka wersów w naszej współczesnej boskiej komedii. Jarosław Mikołajewski, reporter i poeta, szuka ich w najbardziej czuły i przenikliwy sposób.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Olesno
There are copies available to loan: sygn. 30 (1 egz.)
Book
In basket
(Seria Reporterska)
Coney Island - dzielnica Nowego Jorku, gdzie miasto łączy się z oceanem, niegdyś stolica światowej rozrywki, cyrków, wesołych miasteczek - to wciąż rezerwuar estetyki, idei, marzeń i lęków, z których jest zbudowana popkultura i nasze człowieczeństwo. Jeśli Manhattan to marzenie o doskonale funkcjonującym społeczeństwie, eleganckim w swoich potrzebach, Coney Island to wszystko to, co wulgarne, kiczowate i podniecające. "Thrills!" (Dreszcze!) - obiecuje neon. To wyspa, która przypomina nam, że życie - płeć, seksualność, konsumpcja - to tylko i aż widowisko. Opowieść o Coney - tym realnym i tym wyobrażonym - snują jej mieszkańcy i bywalcy w tym burleskowa tancerka i zawodowa syrena - Bambi the Mermaid, Eduardo Arrocha - poeta z twarzą wytatuowaną w gwiazdy i planety, Oleg Roitman czyli Człowiek-Komputer, Pat Muko - nigeryjska księżniczka, która zaklina węże i inni. "Wszyscy jesteśmy dziwni" to reporterska opowieść o Coney Island od początku XX wieku, kiedy powstały parki rozrywki, przez upadek w latach 60., gdy dzielnica opustoszała, aż po ponowne odrodzenie pod koniec lat 2000. Tak jak Ellis Island było "wyspą klucz" dla emigrantów, tak Coney Island stało się "wyspą rajem" - i kluczem do szczęścia dla tych, którzy chcieli odetchnąć od norm codzienności. Coney - miejsce pełne iluzji - pokazuje, że największą iluzją jest pozorna prawda tego, co poza lunaparkiem. Normalność zaś nie istnieje.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Olesno
There are copies available to loan: sygn. 30 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again